درباره رغز

تنگ رغز یا (تنگه رغز ، دره رغز)

نام دره‌ای است در بخش فسارود، در 25 کیلومتری شمال غربی شهر داراب در منطقه ای بنام فسارود ، در جنوب شرقی استان فارس که از شمال به شهرستان‌های نی‌ریز و استهبان، از غرب به شهرستان فسا، از جنوب به شهرستان لار و زرین دشت و از شرق به استان هرمزگان محدود می شود.

رغز در لغت به معنای راه بکر و لغزنده است. دره رغز به طول تقریبی 4 کیلومتر در امتداد شمال به جنوب از سرچشمه رغز تا دره جنوب ، 64 آبشار کوتاه و بلند و یکصدحوضچه طبیعی را در خود جای داده است که تنها 12 آبشار و آبگیر دره جنوبی مورد توجه عموم مردم و کوهنوردان بوده است و با رسیدن به آخرین آبشار دره جنوبی به نام وداع به ارتفاع 38 متر دره جنوبی به بن بست می رسد. منطقه سرچشمه رغز نیز که از مسیر دیگری پیمایش می‌گردد، جنگلی زیباست که محل آغاز آب رغز است.

در حد واسط منطقه سرچشمه و دره جنوبی رغز ده ها آبشار و آبگیرهای زیبا و طبیعت بكر تنها با استفاده از وسایل فنی امكان پیمایش می یابد. از منطقه سرچشمه نیز بدون وسایل فنی امکان بازدید از چندین حوضچه و آبشار مسیر است و نهایتاً با رسیدن به آبشار بلندی به طول 23 متر کوهپیمایان متوقف می شوند.

بهترین زمان فرود از این دره آخر اردیبهشت ماه تا آخر مهرماه می باشد. بلندترین آبشار این دره، آبشار آذرخش به ارتفاع 45 متر و آخرین فرود، آبشار وداع با ارتفاع 38 متر است.

همه ی آبشارها احتیاج به کارگاه زدن ندارد و با توجه به شفافیت آب، عمیق بودن حوضچه ی زیر آبشار معلوم است که در این صورت می توان در آب پرید که هم لذت بخش است، هم وقت کمتری را می گیرد.

برای رسیدن به منطقه سرچشمه رغز 2 مسیر پیمایش وجود دارد. یکی با حدود 4 ساعت کوهپیمایی و مسیر دیگری که حدود یک و نیم ساعت با خودرو و حدود یک و نیم ساعت کوهپیمایی دارد.

آب رغز كه از همین سرچشمه آغاز می گردد پس از طی مسیری 4 کیلومتری و با ایجاد حوضچه ها و آبشارهای طبیعی و خلق هزاران صحنه طبیعی بی نظیر و دل انگیز تا دره جنوبی امتداد و نهایتاً در آبگیرهای انتهایی به زمین باز می گردد .

با توجه به آنكه صعود مسیر توام با طی كردن آبگیرها و آبشارهای متعدد می باشد، صعود در آبشارها یا گاهاً حركت در زیر آبشارها نیز به زیبایی و جذابیت كار می افزاید. زلالی آب حوضچه ها به گونه‌ای است که فرد می‌تواند عمق آنها را به خوبی تماشا کند. عمق آب در برخی حوضچه ها به حدود 15 متر هم میرسد.

راه رسیدن به تنگ رغز :

پس از طی تقریبا 35 کیلومتر از جاده داراب به شیراز به گردنه دراکویه می رسید، انتهای گردنه سمت چپ، جاده خاکی هست که ابتدای مسیر از آنجا شروع می شود و پس پیمودن حدود یک ساعت و نیم و گذشتن از چشمه  کوه درختی و خانه عشایر در سمت چپ در نهایت به انتهای مسیر می رسیم. پس از این پیاده روی شروع می شود. از سمت راست جاده که پایین بروید از کنار چشمه بیدک گذر میکنید.

ادامه مسیر پاکوب و بدون شیب است. سپس از رودخانه تنگ خشک عبور کرده در شیب ملایمی ارتفاع میگیرید و شیب رفته رفته تندتر می شود. پس از آن دوباره سراشیبی است و سپس از روی سنگهای بزرگی که مسیر را پوشانده میگذرید و درنهایت با طی مسیری بدون شیب به سرچشمه میرسید.

آبشارهاي مهم مسير که گروه کوهنوردي آذرخش داراب نام گذاري کرده اند، به ترتيب فرود عبارتند از:

1.آبشار نگين: ارتفاع 23 متر، عمق آب 10 متر و طول حوضچه 41 متر. بعد از اتمام فرود، سکوی بسبار کوچکی در سمت چپ قرار دارد که 2نفر میتوانند روی آن بایستند. بعد از آن جای وسیعی وجود دارد که برای شب ماندن مناسب است.

2.آبشار بوم رنگ: ارتفاع 7 متر، عمق آب 8 متر و طول حوضچه 31 متر

3.آبشار مسعود: ارتفاع 8 متر، عمق آب 12 متر و طول حوضچه 15 متر

4.آبشار گلاب حوضچه: ارتفاع 11 متر، عمق آب 7 متر و طول حوضچه 12 متر

5. آبشار فتح:ارتفاع 8 متر، عمق آب 1.5 متر و طول حوضچه 6 متر

6. آبشار حکمت: ارتفاع 11 متر، عمق آب 15 متر و طول حوضچه 32 متر

7.آبشار کبوتر(معروف به آبشار تاریک): ارتفاع 25 متر، عمق آب 10 متر و طول حوضچه 6 متر. در انتهای مسیر غاری در سمت راست مسیر وجود دارد که می گویند در آنجا مار زندگی می کند. در این آبشارنور بسیار کم است و باید سریع از آن خارج شد تا سرما ایجاد مشکل نکند.

8.آبشار جام: ارتفاع 9 متر، عمق آب 7 متر و طول حوضچه 36 متر

9. آبشار دماغه(فراز): ارتفاع 12 متر، عمق آب 8 متر و طول حوضچه 4 متر

10. آبشار يادگار: ارتفاع 4 متر، عمق آب 8 متر و طول حوضچه 11 متر. حوضچه بعد از آبشار یادگار، گهر نام دارد و سپس به جایی به نام پارکینگ می رسید که جای وسیعی جهت شب ماندن یا استراحت وناهار خوردن است و گروه آذرخش برای زیباتر کردن منطقه اقدام به کاشت درخت نموده اند.

11. آبشار آذرخش:ارتفاع 45 متر، عمق آب4 متر و طول حوضچه 11 متر. بلندترین آبشار که معمولا از آن فرود نیامده و دست به سنگ از کنار آن رد می شوند.

12. آبشار وداع: ارتفاع 48 متر، عمق آب 10 متر و طول حوضچه 7 متر که بلند ترین فرود این دره میباشد

بعد از این آبشار می توان لباس ها را تعویض کرد .

پوشش گیاهی مسیر شامل ارژن، کل خنگ، برنوک، انار، ول، مرزنجوش، پونه ، پرسیاوشون و ...

بهترین زمان فرود از این دره آخر اردیبهشت ماه تا آخر مهرماه می باشد.

-با توجه به گرمای هوا، به همراه داشتن یک بی واک جهت سپری کردن شب کافی است. در ضمن بی واک جای زیادی در کوله نمی گیرد و با توجه به کوچکی، ضد آب کردن آن راحت است، ولی کیسه خواب هم جا گیر است و هم اگر خوب ضد آب نشده باشد و خیس شود، سنگین شده و حمل کوله پشتی را سخت می نماید. جهت احتیاط می توان یک ملافه مخصوص که درداخل بی واک و کیسه خواب استفاده می شود هم به همراه داشت تا اگر شب هوا سرد شد، بتوان از آن استفاده کرد. این ملافه ها کوچک هستند و جای زیادی از کوله پشتی را نمی گیرند.

بهتر است جهت در امان ماندن از نیش پشه ها در طول شب اقامت در سرچشمه، یک قلم دافع حشرات به همراه داشته باشید.

آب کل مسیر قابل آشامیدن است، ولی بهترین آب همان آبی است که در سرچشمه از دل زمین به بیرون می تراود.

فرود از دره در یک روز انجام می شود .

افراد باید مهارت کافی شنا کردن را داشته باشند .

از کفش رو باز یا کفش کوهنوردی در آبشار استفاده نکنید. شاید بهترین و ارزان ترین و در دسترس ترین کفش برای شما همان اسپرتکس ها باشند که هم جهت کوهپیمایی تا رسیدن به سرچشمه مناسب اند و هم آب داخل آنها نمی ماند و خارج می شود و هم دارای اصطکاک خوبی جهت دست به سنگ های مسیر هستند.

جلیقه نجات و لباس غواصی حتما لازم است

برای اقامت شب باید دقت کرد، چرا که در طول مسیر نقاط کمی است که فضای مناسب را برای این کار داشته باشند. برای گذر از دره رغز نیازی به هدلامپ نیست ودر تمام مسیر نور به اندازه کافی موجود است، فقط در هنگام اتراق شب نیاز به روشنایی میباشد

آب بندی کوله پشتی باید به بهترین روش انجام گیرد، برای آب بندی باید از درایبگ و یا از کیسه خیاری استفاده شود.

وسایل ومواد خوردنی را که قرار است در طول مسیر استفاده کنید، در درون کیسه ای جدای آن کیسه در کوله قرار دهید .

قبل از بستن و گره زدن نایلون ها، هوای آن ها را تا جایی که ممکن است خالی کنید.

به ازای هر 5 نفر حداقل یک فلاکس کوچک آب، چای یا نسکافه گرم به همراه داشته باشید تا در مواقع لزوم بتوانید از آن بنوشید و گرم شوید.

مناسب ترین کوله برای این برنامه کوله های مخصوص دره نوردی وغار نوردی است، چرا که هم آب به خودشان نمی گیرند، هم آب به راحتی از آنها خارج می شود.

بهتر است یک نفر ازافراد کوله پشتی به همراه نداشته باشد (وسایل خود را در کوله دیگر اعضا قرار دهد) تا بتواند به راحتی یکی از طناب ها و ابزار مورد نیاز را، که در کوله حمل ابزار قرار میگیرد، به دوش گرفته و به راحتی آنرا به نفرات جلو برساند.

بردن یک گونی برای آوردن زباله های گروه به بیرون از دره و از بین بردن اثر دستشویی برای زیبایی محیط و انجام این عمل در نقطه ای دور از آب به منظور جلوگیری از آلوده شدن آبی که در طول مسیر از آن مینوشید، مساله مهمی است.

در پيمايش دره‌ها، به ويژه دره پرشيب و بي‌گريز بايد به وضع هوا و پيش‌بيني سازمان‌هاي هواشناسي توجه داشت، خطر باران را جدي گرفت و نكته دیگر اينكه، سيل در كشور ما ديگر يك پديده اتفاقي طبيعي نيست و به افراد شركت‌كننده گوشزد كرد كه برنامه مي‌تواند در هر لحظه لغو شود.

در برنامه بازدید هر چه تعداد افراد کمتر باشد ایمنی و سرعت برنامه افزایش می یابد.

كبوترها در طول مسیر عبور، در گوشه و كنار، آشیانه دارند و در طول حركت باید مراقب بود تا لانه كبوتری را تخریب نكرده و یا به جوجه های آنها آسیب نرسانید

 

˄